TEKRAR HOŞGELDİN BLUE TOPAZ

Yücel ve Gülin Özalp restoran sektörünün önde gelen işletmecileri arasındadır. Sektöre birçok marka kazandırdılar. İstanbul’un en eski restoranlarından Pandeli’yi yaşattılar.

Şimdi de 2017 yılında ellerinde olmayan nedenlerle kapattıkları, daha doğrusu adını ve konseptini değiştirdikleri Topaz’ı yeniden açtılar.

Gümüşsuyu’nda 1950’lerde inşa edilen Devres Hanı’nın giriş katındaki Topaz, muhteşem Boğaz manzarası, dekorasyonu, servisi, sunumu ve modern dokunuşlu Türk mutfağıyla İstanbul’un müstesna yerlerinden biriydi. Ancak terör ve toplumsal olaylar nedeniyle müdavimlerini kaybetti, iş yemekleri ve özel kutlamalar başka yerlere kaydı. Özalp çifti de Topaz yerine modern meyhane konseptine döndü ve Rana’yı açtı. Rana yemekleri ve havasıyla hoş bir mekân oldu ama bence Topaz’ın boşluğunu dolduramadı. Onları neredeyse her gördüğümde Topaz dedim, İstanbul’un böyle bir restorana ihtiyacı olduğunu söyledim.

Onlar da benim gibi düşünmüş olacaklar ki 2021 sona ermeden Topaz’ı günün koşul ve beklentilerine uyarlayarak yeniden açtılar. Hafta başında ailece gidince gördüm ki menü kadar salonun düzeni de değişmiş ve çok hoş olmuş. Ayaküstü bir şeylerin yenip içileceği bölüm eklenmiş.

Artık isterseniz Topaz’a akşamüstü ya da daha geç bir saatte bir şeyler içmek için de gitmeniz mümkün.

Mutfağın başına genç ve yetenekli şef Mahmut Cansever geçmiş. Menü de doğal olarak ilk açıldığı dönemden farklı. Bu kez Akdeniz mutfağı ağırlıklı ama Uzak Doğu ve Latin Amerika esintili çiğ deniz ürünleri de var. Her şeyi ortaya paylaşımlık isteyebiliyorsunuz.

Bizim denediğimiz tuna tartar, avokadolu peynir, tarama, humus, ızgara bebek kalamar, çıtır Girit kabağı ve balık köftesi gibi soğuk ve sıcak başlangıçların her birinin tadı damakta iz bırakacak denli lezzetliydi.

Taze deniz ürünleriyle iki kişilik hazırlanan paella da tam olması gerektiği gibi altı çıtır ama içi sulu kalmıştı.

Fiyatlar da bence makul tutulmuştu. Dileğim Topaz’ın bir İstanbul klasiği olmaya devam etmesi, yeni haliyle genç kuşakların da buluşma noktası olması…